Shopping Cart

Tooted puuduvad

Alaska “tulesaun”

Edela-Alaska külastajad on kirjeldanud jupiki hõimu kuumi „tulesaunu,“ mis on meie saunadest küll erinevad, ent põhimõtteliselt sarnased.

Edela-Alaska külastajad on kirjeldanud jupiki hõimu kuumi „tulesaunu,“ mis on meie saunadest küll erinevad, ent põhimõtteliselt sarnased.

Kashimise (qasgiq) uks suletakse ning läidetakse põranda keskel olev kolle. M.W. Edmonds, kes talvitas 1890. aastal St. Michaelis, pidas sealset kuumust kõrgeks ja peaaegu talumatuks, kuna hoone seinad olid tulikuumad ning neid puudutada polnud võimalik. Pead ja kõrvu kaitses kauri nahast müts, suule oli kopsude kaitseks asetatud kootud mask, mis omakorda oli täidetud puitlaastudega. Kui tavaliselt kattis hoone akent hülgenahk, siis aknast paiskuv suits andis märku saunatamisest. Pärast sauna, või õigemini aurutamist, väljuti ning kasteti end võimaluse korral mõnda veekokku või hõõruti end lumega.

Tänapäevasematesse elamutesse kolimisega muutus ka aurumaja: see oli väiksem, palkidest või vineerist kokku klopsitud, madala laega, koos ahju ning eesruumiga, kus riietuda või end jahutada. Traditsioonide kohaselt käivad enne saunas mehed ning vanemad poisid, seejärel naised ja lapsed, kes saavad nautida veidi madalamaid temperatuure. Alaska saunades võib temperatuur küündida kuni 120 kraadini. Enamik mittepõliselanikke  ei suuda sellisele kuumusele vastu panna. Kuumuses vastupidamine aga on kohalik au asi. Kui higistamise seansid on lõppenud, järgneb sellele ämbrivann. Nüüdseks kasutatakse muidugi juba banja laadseid ehitisi ning teisi tänapäevaseid sauna ehitisi.

Nagu ka meil, on Alaska saun traditsiooniline koht külmetushaiguste, artriidi ja lihasvalude ravimiseks. Koldes võidakse kasutada pimsskivi, kuna see ei purune vaid paisub, mistõttu kestab kolle kauem. Kolde kividele lisatakse männioksi, viheldakse kase- või salveivihtadega. Kui Ameerika põliselanike jaoks on higistamiskojad pigem rituaalse eesmärgiga, siis jupiki saun on sotsiaalne koht. Seal räägitakse argimuredest, küla sündmustest, naljatletakse, peetakse jahiplaane ning räägitakse traditsioonilisi lugusid. Eriti talvisel perioodil peetakse enese „aurutamist“ heaks vaimse tervise hoidjaks.

Ehkki paljud usuvad, et vene kolonistid tutvustasid jupiki rahvale banjat, siis arheoloogid on leidnud üle 3000 aasta vanuseid söestunud ja pragunenud kive, mida kasutati tõenäoliselt tulesauna rituaalides. Nii külastasid sõdalased enne sõjaretke vaimse tasakaalu saavutamiseks sauna, naised pesid vastsündinud lapsi enne perele tutvustamist tulesaunas.

Allikad:

    • Engelhard, Michael (2021).  Alaska Steambath Culture. Alaska Magazine.
    • Foto canva.com