Shopping Cart

Tooted puuduvad

Saunalava

Tavapäraselt valmistatakse saunalava pärna-, haava-või sanglepapuust.  Nii on lava alati puhas  ega aja vaiku välja...
Saunalavade valik - Saunale.ee

Tavapäraselt valmistatakse saunalava pärna-, haava-või sanglepapuust.  Nii on lava alati puhas  ega aja vaiku välja. Kasutades saunalava ehitamiseks tamme või mõnd muud kõva puitu, riskid põletusega, sest need lähevad kergesti tuliseks. Higi ja vesi peavad saama vabalt voolata, mistõttu jäetakse lavalaudade vahele vahed. Lava optimaalne kõrgus põrandast võiks olla 1,2m ning laval peab olema nii palju ruumi, et istuja pea lakke ei puutuks.  Lavalauad olgu siledad ning piisavalt jämedad, et kanda inimese raskust. Lavalaudade laius ei tohi jämedust ületada enam kui neli korda, et nad ei väänduks, paisuks  ega praguneks. Lava ei tohiks ehitada päris seina vastu, pigem 3-5cm kaugusele. Lava kinnitusteks kasutatud metallosad peavad olema puitu süvistatud.

100+ aastat tagasi…

Vanad saunalavad olid tehtud poolekslõhutud palkidest, mis asetati ümara küljega allapoole. Lavad olid erineva pikkusega ja umbes 50cm laiad. Lava pikkus olenes konkreetselt sauna enda suurusest. Nii oli näiteks rikkal talupojal võimalus käia terve perega saunas, kuid vaesemad pidid hakkama saama kesistes oludes. Enamasti olid lavad tehtud kolmest lauast. Õrred tehti siledast kasepuust, nii et neid oli võimalik kütmise ajal eemaldada, vältimaks nende nõgiseks saamist. Mõnel pool Lõuna-Eestis varem saunas pinke või lava ei olnud. Istuti lava astmelaual või lihtsalt põrandal, viht tagumiku all. Eriti oli see komme levinud Saaremaa sõnnikusaunades, milles hoiti lambaid. Saunaskäimise ajaks viidi lambad saunaesikusse, lambasõnnikule aga toodi õlgi. Vanasti toodi sauna istumiseks ka puupakke ja üksikjuhtudel isegi kive.

Ergonoomiline saunalava

Tänapäevased lahendused võimaldavad saunas istuda sama mugavalt kui diivanil, toetades samal ajal selga ja ülakeha. Lava on kaarjas ning sobib suurepäraselt ka lastele kasutamiseks. Sellisele lavale on võimalik paigaldada turvapiirded, mis muudavad sauna keskkonna turvalisemaks nii lastele kui ka eakatele, kuid lisaks saab turvapiirdeid kasutada näiteks jalatugedena või kerisekaitsena. Et sauna kogemust veelgi mugavamaks muuta, on võimalik soetada juurde ergonoomilised käe-ja peotoed. Üheks heaks uuenduseks on võimalik saunalava kinnitada seinale selliselt, et saunalava saab lükata vastu seina või siis ettepoole üles tõsta, mis võimaldab mugavamalt saunalava alt põrandapinda puhastada või muid vajalikke hooldustöid teha.

Allikad:

  • Balode, Gita (2005). Tervistav saun. Tänapäev.
  • Habicht, Tamara (2014). Eesti saun. Saunakombed meie pärimuskultuuris. Tea kirjastus.