Shopping Cart

Tooted puuduvad

Ülemiste hingamisteede viirushaiguste leevendamine saunas

Kui oled mõne viiruse külge saanud, siis saunast leiad leevendust ja saad taimedega süvendada leilist saadavad mõju.
hingamisteede viirushaigus

Külmad ilmad hakkavad tasapisi ligi hiilima, mis on soodsaks pinnaseks ülemiste hingamisteede viirushaiguste levimisele. Kui oled mõne viiruse külge saanud, siis saunast leiad leevendust ja saad taimedega süvendada leilist saadavad mõju.

Selleks, et leevendada ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomeid, saab saunas lisada leilivette taimi ja nende ekstrakte ning õlisid. Kerise kohale on võimalik riputada aroomivanni, kuhu lisatakse vesi ja aroomikontsentraat. Kui kasutada eeterlike õlisid, tuleks doseerida pigem vähem, vastasel juhul saab lõhn liiga vänge. Kõige looduslikuma aroomi saab vihaleoveega leili visates. Looduslikud aroomid on hingamisele head ja leevendavad hingamisteede tõbesid. Veel on võimalik kasutada spetsiaalselt valmistatud vihtu, miks mitte ka kokteilvihtu. Suurepäraseks lahenduseks on ka leiliveekotikesed, mille saab mugavalt asetada leilivee anumasse. Hingamisteedele mõjuvad kõige paremini eukalüpt, piparmünt, mustsõstar, raudrohi ja pärnaõied.

Eucalyptus

Eukalüpti lehtedest tõmmise valmistamiseks tuleb võtta mõni peotäis lehti, valada nende peale kuum vesi ja lasta tõmmata kuni pool tundi. Valmis tõmmisega võib leili visata, kuid see sobib ka vannivette või kümblustünni. Leili visates tasub jälgida, et lehetükikesed kerisekividele ei maanduks, muidu hakkavad need seal kärssama ja sauna hoolduspäeval on tülikas taimejääke koristada. Ja kui ikkagi eukalüpti lõhn ei ole meelepärane, siis tuleks valida mõni teine alternatiiv.

Ribes nigrum

Mustsõstart saab kasutada saunas mitmeti: noori varsi võib lisada kokteilvihta või valmistada viht vaid mustsõstravartest. Vanemad mustsõstravarred vajavad pikemat leotamist, et need vihtlemisel ei murduks. Samuti sobib mustsõstraviha leotusvesi leili viskamiseks ning võib proovida leili visata ka mustsõstrateega.

Mentha x piperita

Kõige tuntum kokteiliviha komponent on piparmünt, mida pannakse paar-kolm vart viha sisse. Esiteks tagab piparmünt vihtlemisel värske aroomi, kuid sellele omistatakse ka antiseptilisi omadusi ning nõrgema nohu korral aitab hingamisele kaasa. Nagu mustsõstraviha leotusveega ja -teega, võib ka piparmündi leotist ja teed kasutada leili viskamiseks.

Achillea millefolium

Raudrohi kuulub tihti gripi- ja bronhiiditeede koostisesse. See lõõgastab hingamisteid. Raudrohu varsi koos õisikutega võib lisada kasevihale või kasutada ka leotist leili viskamiseks.

Tilia (flores)

Pärnaõieviht ohjeldab põletikke ja ravib külmetushaigusi. Oksi koos pärnaõitega võib lisada kasevihale või kasutada pärnaõitest tehtud leotist leili viskamiseks.

NB! kui valmistad leotisi ise, siis on soovitav leotised hoolikalt läbi kurnata või kasutada näiteks marlit, et vältida taimeosade sattumist kerisele.

Allikad:

  • Sikk, Rein (2015). Vihaga, kuid vihata : Eesti rahva esimene sauna-aabits. Tammerraamat.
  • Habicht, Tamara (2014). Eesti saun. Saunakombed meie pärimuskultuuris. Tea kirjastus.
  • Foto canva.com