Shopping Cart

Tooted puuduvad

Juudamaa rituaalvannid

Kuningate paleed on alati pälvinud tähelepanu oma kuulsate elanike ja silmapaistva rikkuse tõttu. Hasmoneus dünastia valitses Juudamaad enne Herodese dünastia võimu ülevõtmist ning mõlemad valitsejad töötasid selle nimel, et ühildada juudi traditsioonilised kombed hellenistliku veekultusega. Hasmoneuse ja Herodese paleedes on silmatorkavamad nende veeinstallatsioonid – basseinid, supelmajad ja rituaalvannid.
juudamaa-rituaalvannid-saunale.ee

Rituaalvannid

Kuningate paleed on alati pälvinud tähelepanu oma kuulsate elanike ja silmapaistva rikkuse tõttu. Hasmoneus dünastia valitses Juudamaad enne Herodese dünastia võimu ülevõtmist ning mõlemad valitsejad töötasid selle nimel, et ühildada juudi traditsioonilised kombed hellenistliku veekultusega. Hasmoneuse ja Herodese paleedes on silmatorkavamad nende veeinstallatsioonid – basseinid, supelmajad ja rituaalvannid.

Rituaalne vann Juudamaal oli astmeline krohvitud bassein, mis oli tavaliselt raiutud aluspõhjakivimitesse ja oli sageli palju suurem kui 1 m3. Rituaalvannid olid olulised osad Juudamaa kuningate paleede arhitektuuris ja olid mõeldud nii elanike igapäevaseks mugavuseks kui ka rituaalseteks puhastumisteks.

Istevannid

Varajase rabiini halakha kohaselt peab keha olema täielikult vette kastetud, et saavutada rituaalne puhtus, mistõttu ulatusid trepid basseini kogu laiusesse ning tagasid mugava juurdepääsu veekogu kõigile osadele. Tavaliselt kasutati vanne rituaalseks puhastamiseks pärast rüvetamist, mis oli põhjustatud kokkupuutest surnukehade, sperma, menstruaalvere ja ka kokkupuutel pagantega.

Mükenee paleedes olid Kreeka kümblusmajad, milledes leidus soojendusega terrakotavanne. Sellised vannid olid levinud 5. sajandil eKr Ateenas ja 4. sajandil eKr keskklassi majades Olynthosel. Alates 2. sajandist olid Itaalia villades levinud soojendusega vannid eramajades. Hellenistlikul ja varajasel Rooma ajastul arenesid nendest koduvannidest naudingu ja lõõgastumise keskused.

Kreekapärased vannid olid tavaliselt valmistatud kivist, terrakotast või müüritisest, mis oli kaetud hüdraulilise krohviga. Ka kaljudesse tahutud istevannid hakkasid ilmnema Vahemere idaosas juba varajastest hellenistlikest perioodidest alates.

Vanni keskmine suurus oli ligikaudu 1,4 – 1,8m korda 0,5 – 0,7 m, sügavusega umbes 0,5 m. Kümblejad said istuda vannis ja valada end sooja veega üle, olles samal ajal ise puusadeni vees. Hasmoneani valitsejad võtsid omaks hellenistliku kümblemiskultuuri mitmel põhjusel, sealhulgas staatusesümboli ja lõõgastuse allikana.

(Rituaal)vannid vaid kõrgklassile

Olles selle kultuuri osa, aitasid vannid ja kütteseadmed luua mugavamaid ja nauditavamaid tingimusi kõrgemas kihis elavatele inimestele, pakkudes neile võimalust end hellitada ja lõõgastuda ning näidata oma staatust ja võimu läbi selliste mugavuste omamise.

Kõigis kolmes Hasmoneuse paleedes asunud rituaal- ja kuumaveevannid olid paigutatud strateegiliselt palee eraldatud ja privaatsetesse aladesse, eeldatavasti selleks, et tagada suplejatele kõrge privaatsustase. Tõenäoliselt kasutasid neid vanne Hasmoneanide ülempreestrid, valitsejad ja nende lähisugulased.

Hasmonelased ja nende külalised pidasid oluliseks järgida rituaalset puhtust ning seetõttu kasutasid nad pärast basseinides ujumist ka rituaalseid vanne. Nende vannituba oli varustatud nii vanni kui ka kuumutuskambriga, mis võimaldas neil jätkata puhastusprotseduure pärast basseinides viibimist.

Lääneaia külalised ja külastajad tundsid end teretulnuna mitte ainult nautima aedade ja basseinide võlusid, vaid ka pidama kinni religioossetest tavadest ning pühadest. Saunad asusid rituaalsete vannide läheduses, viidates sellele, et kümblejad võisid end puhastada kuumast vannist väljumise järel, rõhutades nende usaldusväärsust ja austust tavade suhtes.

Lõppkokkuvõttes olid kõik need, kellele lubati või kutsuti kümblema, seotud palee valitseva võimu, staatuse või auga. Isegi vannides, mis asuvad väljaspool paleede erapiirkondi, oli kümblemine ülempreestri, valitseja või kuninga staatusega seotud kogemus.

Allikad:

    • Regev, Eyal (2019). The King’s Baths: Jewish, Greek and Roman Baths in Hasmonean and Herodian Palaces. 
    • Foto canva.com